menu-in
2
3
4
5
menu-out 
x
...

festival-lanckoronna-header
Festiwal Terra Artis
muzyka, teatr, fotografia, literatura...
międzynarodowe
warsztaty
gitarowe
w Lanckoronie

Warsztaty z gry na violi da gamba

Justyna Rekść- Raubo

19-21 lipca 2022 r.

Tematy warsztatów :

Mimo wizualnych skojarzeń z wiolonczelą, viola da gamba jest smyczkowym chordofonem, ale z rodziny lutniowej (który pojawił się w Europie w XVI) – strojonym tercjowo-kwartowo. Strój taki, umożliwiający granie akordowe sprawił, że viola w XVII i XVIII wieku szybko zdobyła popularność jako uniwersalny instrument melodyczno-harmoniczny. Gamby występują w różnych rozmiarach, dlatego mogą być ciekawym instrumentem poszerzającym muzyczne horyzonty, zarówno dla gitarzystów, jak i dla wiolonczelistów, kontrabasistów czy skrzypków. I właśnie podczas festiwalu w Lanckoronie będzie wyjątkowa możliwość przyjrzenia się, a nawet zagrania na różnych rodzajach viol da gamba – od sopranowej (wielkości skrzypiec), poprzez tenorową, aż po basową.

Zajęcia (prowadzone w języku polskim, angielskim lub rosyjskim) dadzą okazję zarówno do zaznajomienia się z podstawowymi technikami wydobycia dźwięku (smyczkowa, szarpana, linearna, akordowa), ale także do refleksji muzycznej i pogłębienia świadomości na temat bardziej zaawansowanej problematyki wykonawstwa na instrumentach historycznych. Dlatego zapraszamy zarówno osoby chcące spróbować sił na nowym dla siebie instrumencie (również amatorsko), jak i muzyków władających już gambą – uczniów i studentów szkół muzycznych. 

Justyna Rekść Raubo portret z violą da gamba

Justyna Rekść – Raubo -multiinstrumentalistka basowa (gra na wiolonczeli, violi da gamba i violone). Laureatka II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną (klasa wiolonczeli prof. A. Zielińskiego) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie (klasa violi da gamba i violone prof. R. Zipperlinga).
Stypendystka Fundacji im. S. Batorego (warsztaty orkiestrowe i dyrygenckie – Irlandia, 1997). Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów. Obecnie wykłada grę na violi da gamba na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Z jej inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń muzycznych. Do najważniejszych należy zaliczyć serię koncertów muzyki współczesnej „NONSTROM prezentuje”, a następnie „Galerię Muzyki AUKSO”, „LUTOSFERY” w Zamku Ujazdowskim oraz „Letnią Filharmonię AUKSO” na Suwalszczyźnie i w Pieninach.