festiwal
terra artis
międzynarodowe warsztaty gitarowe

Wykładowcy

Akordeon, perkusja (w grupach 3-osobowych), zespół instrumentalny:

Oleg Dyyak

Oleg Dyyak – multiinstrumentalista, grający na akordeonie, klarnecie i instrumentach perkusyjnych – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Wcześniej koncertował jako solista oraz kameralista, wykonując utwory z dorobku literatury akordeonowej. Obecnie koncertuje w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „Bester Quartet” znanego wcześniej jako „The Cracow Klezmer Band”. Z tym zespołem również dokonał szereg nagrań, które ukazały się w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie „Tzadik” Johna Zorna. Ma na swoim koncie udział w niezliczonej ilości nagrań dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, USA a także w Polsce. Spośród wielu nazwisk z którymi współpracował są takie znakomitości, jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Jorgos Skolias, Frank London, kwartet smyczkowy Dafo oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia. Jednocześnie prowadzi klasę akordeonu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. I.Paderewskiego w Krakowie.

Gitara (w grupach 3-osobowych):

Susanne Nagy

Susanne Nagy – pochodzi z Austrii, mieszka razem z córkami i z mężem we Wrząsowicach koło Krakowa. Studiowała psychologię i DaF (niemiecki jako język obcy) na Uniwersytecie w Wiedniu oraz gitarę klasyczną i umuzykalnienie w Konserwatorium w Wiedniu. Pracowała jako nauczycielka gitary w różnych szkołach muzycznych, była dyrektorką Szkoły Muzycznej w Langenzersdorf (Austria). Jako stypendystka austriackiego Ministerstwa Nauki rozpoczęła pracę w Krakowie (Akademia Pedagogiczna), pracowała następnie jako trener DaF (niemiecki jako język obcy) w Österreich Institut w Krakowie. W latach 2000-2005 kierowała Instytutem Austriackim w Krakowie. Autorka projektów unijnych, menedżer projektu ZPORR związanego z nauczaniem języka niemieckiego, od 2006 Mastertrainer STRUCTOGRAMu. Współorganizatorem Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie od 2007. Członek Zarządu Stowarzyszenia Terra Artis Lanckorona. Lubi kontakt z ludźmi, czytanie książek, dobre wino i jazdę na nartach.

Skrzypce (lekcje indywidualne):

Paweł Wajrak

Paweł Wajrak – koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej. Współtworzy PiazzoForte Ensemble oraz zespół New Tango Bridge. Jako solista i kameralista, realizuje wiele projektów, spektakli, nagrań i koncertów sięgając zarówno do muzyki dawnej (wykonawstwo historycznie uświadomione), jak i współczesnej (Flamenco, Tango Nuevo), występując m.in. z Kevinem Kennerem, Nigelem Kennedym, Waldemarem Malickim, Juanjo Mosalinim, Danielem Binellim. Współpracuje z zespołami: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego (spektakl „Tango Piazzolla”). Laureat Fryderyka 2006 za płytę Astor Piazzola: Piazzoforte. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili) w Krakowie, a także poza granicami kraju (Internationale Bachakademie Stuttgart i Junge Europa Philharmonie). W latach 1997-2001 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Amabile oraz Młodzieżowej Orkiestry w Odense Dania (2001).

Warsztaty fotograficzne:

Daniel Leśniak

Daniel Leśniak – artysta plastyk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie po ukończeniu studiów pracował jako asystent w pracowni Prof. Włodzimierza Kunza na Wydziale Malarstwa. Zajmuje się malarstwem, fotografią reklamową i podróżniczą, projektowaniem grafiki użytkowej oraz filmem. Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii i projektowania grafiki użytkowej.

Warsztaty plastyczne:

Justyna Iskra

Justyna Iskra – z wykształcenia muzyk (studia na Akademii Muzycznej w Krakowie). Od dziesięciu lat pracuje jako nauczyciel muzyki i plastyki w szkole podstawowej. Z zamiłowania poszukiwacz nowych wrażeń we wszelkich działaniach artystycznych takich jak biżuteria, filcowanie, szydełkowanie, fotografia i florystyka. W 2010 r. prowadziła warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych w Skawinie.

Ewa Garbień

Ewa Garbień – absolwentka WSP (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie, kierunku wychowanie plastyczne. Posiada 20-letnie doświadczenie jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej w Sułkowicach. Od kilku lat jest również instruktorem zajęć plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Sułkowicach, gdzie prowadzi Koło Plastyczne dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach tworzy biżuterię i maluje na jedwabiu.

Chór rodzinny:

Katarzyna Wajrak

Katarzyna Wajrak – wokalistka, chórmistrz, pedagog. Od ponad 15 lat zawodowo związana z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, z którym wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą występując z wieloma wybitnymi dyrygentami (m.in. Zubin Mehta, Helmuth, Rilling, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Peter Philips). Jako wokalistka współpracuje z renomowanymi chórami w całej Europie biorąc udział w koncertach oratoryjnych, a capella oraz spektaklach operowych. Jest certyfikowanym nauczycielem międzynarodowej metody kształcenia muzycznego Yamaha Music School. Posiada również uprawnienia z zakresu tyflopedagogiki. Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie w klasie fortepianu i rytmiki oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych). Warsztat wokalny doskonaliła biorąc udział w kursach mistrzowskich, m.in. W Międzynarodowej letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie (klasa śpiewu Kai Wessel i Piotr Kusiewicz), Internationale Sommerakademie Fur Alte Musik w Insbrucku ( Jassica Cash) oraz Tallis Scholars Summer School w Oakham (Gilian Morgan i Peter Philips).

Warsztaty literackie:

Bronisław Maj

Bronisław Maj – poeta, eseista i tłumacz. Doktor nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest także wykładowcą tej uczelni. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień poetyckich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Podczas VI MWG poprowadzi warsztaty poetyckie.

Warsztaty ilustratorskie:

Małgorzata Flis

Małgorzata Flis – artystka malarka, tworząca obrazy, akwarele, i grafiki. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jako grafik projektant pracuje dla wielu wydawnictw i agencji reklamowych. Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty i wizualizacje dla firm. Ilustrowała m.in. podręczniki Tatiany Stachak „Gitara pierwsza klasa” i „Gitara ekstra klasa”. Swoje prace pokazywała podczas wielu wystaw indywidualnych i grupowych na terenie całego kraju. Podczas VI MWG poprowadzi warsztaty ilustratorskie.

Warsztaty teatralne:

Marta Waldera

Marta Waldera – absolwentka wrocławskiej PWST, od 1999 r. aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Na szklanym ekranie pojawiła się m.in. filmie „Pora umierać”. Wielokrotnie nagradzana, m.in. podczas XVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, 39 Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz 43 Przeglądu Teatru Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie.

Teatr to dla mnie przede wszystkim wyobraźnia i praca w grupie. Zaproponuję uczestnikom warsztatów teatralnych szereg ćwiczeń i zabaw rozwijających wyobraźnię, uwalniających energię twórczą, umiejętność improwizacji. Będziemy skupiali się zarówno na sobie, na poczuciu własnego ciała, jak i na pracy w grupie, nawiązaniu relacji z partnerem na scenie i współpracy w działaniach grupowych.

Warsztaty fotograficzne:

Janusz Leśniak

Janusz Leśniak – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od połowy lat 80. stale fotografuje swój cień. Fotografie te nazywane są leśniakami. Nie mają one polskiego ani światowego odpowiednika, mimo, że wielu fotografów próbowało dokumentować i badać swój cień. W ten sposób okazuje się być jednym z najbardziej konsekwentnych polskich fotografów niezależnym od jakichkolwiek wpływów (K. Jurecki). Od 2008 realizuje nowy cykl leśniaków – Mandale, które prezentują metaforyczny obraz współczesnej rzeczywistości i oddają jednocześnie sens całej fotografii (A. Saj). Jego fotografie prezentowane były w wielu publikacjach książkowych, katalogach i pismach artystycznych, pisali o nich m.in. Urszula Czartoryska i Jerzy Madejski. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i na świecie. Prace Leśniaka znajdują się w zbiorach: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre of Photography w Genewie, Museum of Fine Arts w Hudson, Collections of Polaroid w Cambridge (USA), Bibliotheque Nationale w Paryżu, New Orleans Museum of Art w Nowym Orleanie (USA), Muzeum Sztuki w Charkowie (Ukraina), Canadian Museum of Civilisation w Gatineau (Kanada), Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym, Muzeum Historycznym oraz Muzeum Historii Fotografii – w Krakowie oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

Warsztaty tradycji ludowej:

Ewa Klimala

Warsztaty integrujące starsze i młodsze pokolenie. Podczas kilku spotkań postaramy się nauczyć młodzież haftu, opowiedzieć jak szyje się strój lanckoroński; poznać dawne przepisy kulinarne np. na barszcz, bigos i piernik.

Młodzież za pomocą dyktafonów, aparatów fotograficznych lub telefonów komórkowych (należy je przynieść na zajęcia) utrwali relacje starszego pokolenia. Materiał ten posłuży do opracowania informacji na stronę internetową i do publikacji.

koordynator: Ewa Klimala

Warsztaty taneczne:

Monika Dudek

Monika Dudek – etnolog, regionalistka, instruktorka polskich tańców ludowych i narodowych oraz tańców w kręgu (www.tancuj.pl), choreoterapeutka, animatorka kultury. Choreograf Zespołu Tańców Świata ZDROJANIE (Krzeszowice), wokalistka i współtwórca kapeli Dudek Lewicki (www.dudeklewicki.pl), prezeska fundacji Kobieta w Regionie (www.kobietawregionie.pl). Od wielu lat uczy tańców etnicznych z całego świata, pracuje z osobami dorosłymi i seniorami, nauczycieli i pedagogów uczy tańców integracyjnych dla dzieci. Mieszka w drewnianym domu na wsi, najchętniej spotykając się z przyjaciółmi na wspólne śpiewanie i muzykowanie. Lubi ludzi.

Na warsztatach będziemy poznawać proste tańce polskie i europejskie, które można wykorzystać do wspólnej zabawy i integracji grupy, zabawy ludowe, tańce kołowe, korowodowe, tańczone w parach, trójkach i czwórkach. Celem spotkań jest przede wszystkim dobra zabawa i relaks, ale także poszerzenie swoich kompetencji ruchowych, nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni, czemu sprzyja wspólna zabawa. W trakcie spotkań zobaczymy, jak łatwo można czerpać z tradycji tanecznej Polski i krajów europejskich, jak wykorzystać tańce integracyjne w codziennym życiu, pracy, rozwijaniu pasji i zainteresowań. Tańce, które proponują mają łatwą strukturę i są dostosowane do umiejętności tanecznych osób początkujących. To doskonała okazja, by pobyć razem z sobą w tańcu i posłuchać etnicznych rytmów, zapraszamy!