festiwal
terra artis
międzynarodowe warsztaty gitarowe

Oktavia Bujnowicz | Petr Saidl & Leoš Čepický

OKTAVIA BUJNOWICZ
Edukację muzyczną rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie gitary dr Tomasza Spalińskiego. W bieżącym roku ukończyła z najwyższą punktacją Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie gitary prof. dr hab. Wandy Palacz.

W ostatnich czterech latach została nagrodzona w ponad 20 konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, większość kończąc na najwyższym stopniu podium. Do najważniejszych zalicza: Grand Prix i I miejsce na Visegrad Guitar Competition w Bratysławie (2021), I miejsce i Nagrodę Specjalną na 23. Internationaler Jugendwettbewerb w ramach Forum Gitarre w Wiedniu (2020).

Od najmłodszych lat uczestniczy w lekcjach mistrzowskich i warsztatach gitarowych, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych światowych pedagogów, m.in. takich jak: Marcin Dylla, Gabriel Bianco, Carlo Marchione, Andrea Dieci, Thomas Offerman, Kyuhee Park, Łukasz Kuropaczewski, Ryszard Bałauszko. Koncertuje jako solistka oraz kameralistka. Występowała na salach koncertowych w Polsce oraz za granicą: w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego
w Lusławicach, Mediatece w Tychach oraz w Mozarteum w Salzburgu.

W latach 2014, 2015, 2018 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Tychy „Tyskie Orły” za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2021 roku otrzymała jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów w Polsce – „Młoda Polska”, które wspiera rozwój najzdolniejszych artystów kraju.

***

PETR SAIDL
Jest laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych. Od 1993 roku wykłada w Konserwatorium w Pardubicach, od 2007 roku jest kierownikiem katedry gitary w tej uczelni. Od 2016 roku wykłada również w Academy of Performing Arts w Pradze. Jego uczniowie są laureatami prestiżowych konkursów krajowych i międzynarodowych.

Współpracuje z wydawnictwami muzycznymi, jest regularnie zapraszany do objęcia przewodnictwa w jury różnych konkursów gitarowych, wykłada na festiwalowych kursach gitarowych, w konserwatoriach i na uczelniach muzycznych. W 2010 roku stał się częścią rodziny D’Addario. Koncertuje w całej Europie, zarówno jako solista, jak członek zespołów kameralnych, często z altowiolistą Milanem Řehákiem, skrzypkiem Bohuslavem Matouškiem lub z międzynarodowym kwartetem gitarowym „Guitar4mation”.

Dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych dla ORF, ARD, BR1, Telewizji Czeskiej i Czeskiego Radia. Wydał dwie solowe płyty CD, następnie jedną płytę z altowiolistą Milanem Řehákiem i trzy z „Guitar4mation”. Jest dyrektorem projektu „Guitar Kutná Hora”, który organizuje Międzynarodowe Biennale Gitary w Kutnej Horze, festiwal „Guitar Night” oraz przyznaje nagrodę „Młody gitarzysta roku”.

LEOŠ ČEPICKÝ
Swoją obiecującą karierę rozpoczął już we wczesnych latach młodzieńczych, kiedy to zdobył pierwszą nagrodę i tytuł Laureata na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jaroslava Kociana. W 1994 roku został zdecydowanym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu nad Morawicą. Od tego czasu występuje z solo recitalami oraz koncertami współpracując z wieloma orkiestrami. W roku jubileuszowym 250-lecia urodzin J.S. Bacha, w 2000 roku, wykonał koncertowo wszystkie Sonaty i Partity Bacha na skrzypce solo, a dwa lata później wydał cały cykl na płycie CD.

W 2010 roku Leoš Čepický został mianowany dyrektorem ds. smyczków w Academy of Performing Arts w Pradze, gdzie przez kilka lat uczył gry na skrzypcach. Od 2017 roku Leoš Čepický jest koncertmistrzem Praskiej Orkiestry Kameralnej. Gra na kopii Guarneri del Gesu 1741′ 'Vieuxtemps', wykonanej w 1990 roku przez Jana Baptystę Spidlena.