festiwal
terra artis
międzynarodowe warsztaty gitarowe

piotr domagała

muzyk jazzowy, gitarzysta, kompozytor. Posiada wyższe wykształcenie muzyczne (Akademia Muzyczna w Katowicach) i humanistyczne (Uniwersytet Jagielloński). Znany z projektów Szy-Szy Kaan Jazz, Acoustic Guitar Duo oraz tria z Adamem Kawończykiem i Sławkiem Bernym („Slavonic Tales”). Owocem inspiracji kulturą słowiańską jest wydana ostatnio autorska płyta „Slavonic Tales”.

www.piotrdomagala.eu

Michał Nagy

gitarzysta, koncertuje jako solista i kameralista. Występował na licznych festiwalach muzycznych ( m.in. Warszawska Jesień, Carintischer Sommer, Allegro Vivo, Kwartesencja, Śląska Jesień Gitarowa, Nuevo Mundo, Festiwal Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławski Festiwal Gitarowy ).

Współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Wrocławską Orkiestra Kameralną Vratislavia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Występował również z towarzyszeniem Kameralistów Filharmonii Narodowej, kwartetu smyczkowego Royal String Quartet i zespołu Wiener Instrumentalsolisten oraz jako członek zespołów New Tango Bridge i New Art Ensemble. Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu.

Michał Nagy występuje również w duecie z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkami Robertem Kabarą i Pawłem Wajrakiem , oboistą Arkadiuszem Krupą i bandoneonistą Klaudiuszem Baranem, z którym wykonuje utwory z kręgu argentyńskiego ,,tango nuevo”. M.Nagy dokonał również solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest także autorem wielu aranżacji na gitarę solo i z zespołami kameralnymi. Współpracuje jako edytor z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zajmuje się także muzyką teatralną, we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nagrywał m.in. dla firm: Sony Music ( nagroda Fryderyk 2002 za płytę ,, Piazzolla Tango” w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna), Dux ( nominacja do Fryderyka 2000 za płytę pt. Micropiezas w duecie z M.Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Gramola Vienna ( pulse.sound.joy.heart., Sonada de Alma – Guitar 4mation).

Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski i Ryszard Bałauszko. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi 2010” za wybitne działania na rzecz promocji i upowszechniania kultury. Został także uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Od 1997 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym letnich warsztatów gitarowych w Lanckoronie niedaleko Krakowa.

www.guitar4mation.com

Marek Nosal

muzyk, gitarzysta, pedagog.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki (dyplom z wyróżnieniem w 1993). W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów gitarowych: w Zamościu (1988), Warszawie (1989), Krakowie (1990) i Tychach (1990). Zdobył również II nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną za utwór Recytatyw i Aria (2001).

Jako solista i kameralista oraz w koncertach z orkiestrą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Grecja). Koncertował m.in. z orkiestrami Filharmonii: Śląskiej, Lubelskiej, Częstochowskiej, Olsztyńskiej, NOSPR, orkiestrami kameralnymi: Aukso, Śląską, Camerata Impuls, Archetti oraz z Kwartetem Śląskim. Dokonał prawykonań utworów polskich kompozytorów (w tym trzech koncertów na gitarę i orkiestrę: Edwarda Bogusławskiego, Aleksandra Lasonia i Aleksandra Nowaka) oraz nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. J.S.Bach, A.Piazzolla, polska muzyka współczesna). Jest autorem publikacji „Twórczość kompozytorów polskich na gitarę solo po 1945 roku. Zagadnienia artystyczno – wykonawcze na wybranych przykładach”.

Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach. Jego uczniowie i studenci wielokrotnie zdobywali laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Często wyróżniany za osiągnięcia pedagogiczne, zapraszany do uczestnictwa w pracach jury konkursów gitarowych oraz do prowadzenia warsztatów i lekcji mistrzowskich. Został uhonorowany m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

www.nosal.jawnet.pl

Michał Pindakiewicz

gitarzysta klasyczny o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował m. in. z Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim w Warszawie, koncertował na wielu scenach w Polsce oraz m. in. w Niemczech, Hiszpanii i Meksyku. Występował z różnymi zespołami oraz muzykami klasycznymi, jazzowymi i folkowymi.

Leszek Potasiński

kształcił się pod kierunkiem Ryszarda Bałauszko i Marcina Zalewskiego w PSM II st. im. F. Chopina i Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem, 1984). Studia uzupełniał w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Madrycie w klasie Jose Luisa Rodrigo i na licznych kursach mistrzowskich (m.in. David Russell, Roberto Aussell, Costas Cotsiolis, Jorge Cardoso, Jose Miguel Moreno, Rogelio Reguera). Jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach gitarowych.

Od 1980 roku prowadzi intensywną działalność koncertową jako solista i kameralista, występując w prestiżowych salach koncertowych Polski, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Włoch i innych krajów. Jako kameralista współpracował m.in. z Jadwigą Kotnowską (flet), Anette Maiburg (flet) i Włodzimierzem Gulą (kontrabas) w polsko-niemieckim Trio Voyage, z Beatriz Blanco (śpiew) i Markiem Walawenderem w trio Solo Tres, z Marcinem Olakiem (duet Guitar Open), a także z Ewą Małas-Godlewską (sopran), Jorge Cardoso (gitara), Guido Schiffenem (wiolonczela), Tomaszem Strahlem (wiolonczela), z Vadimem Brodskim (skrzypce), Moniką Raczyńską (klawesyn), Jose Torresem (instrumenty perkusyjne), z piosenkarkami Edytą Geppert i Łucją Prus, oraz z wieloma innymi wybitnymi artystami. Nagrał kilka płyt solowych i z muzyką kameralną, nagrał także muzykę do wielu filmów. Autor licznych aranżacji na gitarę solo i na zespoły kameralne.

Leszek Potasiński jest cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę gitary na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina oraz na licznych kursach mistrzowskich i warsztatach metodycznych.

Petr Saidl

gitarzysta, absolwent Konserwatorium w Parbdubicach (Czechy), gdzie obecnie wykłada oraz Hohschule für Musik Frank Liszt w Weimarze. Wielokrotnie nagradzany w konkursach i przeglądach gitarowych. Od 2004 r. dyrektor artystyczny Międzynarodowego Biennale Gitarowego w Kutnej Horze (Czechy). Znany ze wspólnych koncertów ze skrzypkiem Bohuslavem Matouskiem. Członek kwartetu gitarowego „Guitar4mation”. Dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych.

www.guitarkutnahora.com

Paweł Kwaśny

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Otto von Guericke Universität w Magdeburgu (Niemcy). W 2011 roku uzyskał stopień doktora w krakowskiej akademii muzycznej. w 2013 roku ukończył studia podyplomowe zakończone egzaminem koncertowym w Martin-Luther-Universität w Halle (Niemcy). Laureat nagród na licznych konkursach. Stypendysta międzynarodowego stowarzyszenia GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel– und Osteuropa).

Zapraszany jest na liczne koncerty i festiwale w kraju i za granicą. Jako solista współpracował z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz Stadtskapelle Halle. Jako kameralista występował z zespołami Tango Bridge oraz The Hilliard Ensemble i orkiestrą Capella Cracoviensis. Współpracował z dyrygentami: Marc Minkowski, Wojciech Michniewski, Łukasz Borowicz, Wojciech Rodek, Kai Bumann i Heribert Beissel. Prowadzi klasę gitary oraz orkiestrę gitarową w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Był wykładowcą Polskiej Akademii Gitary w Jarocinie, od lat prowadzi lekcje indywidualne i zespoły kameralne w ramach Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie.

www.pawelkwasnyguitar.com

Marcin Siatkowski

Gitarzysta i pedagog. Ukończył klasę gitary w PSM II st. im. J.Elsnera w Warszawie, a następnie studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina. Jego nauczycielami byli: Janusza Raczyński, Marcin Zalewski i Ryszard Bałauszko. Swą edukację muzyczną uzupełniał biorąc udział w kursach prowadzonych przez takich mistrzów gitary jak: Abel Carlevaro, Roberto Aussel czy David Russell.

Marcin Siatkowski jest laureatem czołowych nagród na wielu konkursach gitarowych zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Moneglii i Bari we Włoszech. W roku 1994 został – jako pierwszy Polak w historii tego konkursu – laureatem I Nagrody na konkursie w Tychach w ramach festiwalu ,,Śląska Jesień Gitarowa’’. W czasie studiów otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Wystąpił z recitalami na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Koncertuje jako solista, kameralista a także z towarzyszeniem orkiestry. Wraz z gitarzystą Michałem Nagy nagrał płytę „Micropiezas”, która została nominowana do nagrody „Fryderyka 2000”.

Obecnie prowadzi klasę gitary w ZPSM nr1 w Warszawie przy ul. Miodowej, a jego uczniowie zdobywają laury na licznych konkursach gitarowych.

Tatiana Stachak

gitarzystka, kompozytorka, pedagog. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in.: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Koninie (Polska, 1990), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym we Frosinone (Włochy, 1991) II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ingenio (Hiszpania, 1995). W latach 1998 – 2005, na łamach czasopisma muzycznego Świat Gitary, publikowała artykuły poświęcone literaturze gitarowej oraz metodyce nauczania.

Już w czasie studiów na Akademii Muzycznej zainteresowała się edukacją najmłodszych. Doświadczenia w pracy z dziećmi zaowocowały wydaniem wielu publikacji dydaktycznych dla początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów. W Wydawnictwie Euterpe opublikowała serię duetów Uczeń i Nauczyciel (vol. 1-3), kolekcję miniatur Zaproszenie do walca, dwa zbiory kolęd w opracowaniu na gitarę: Pierwsza gwiazdka z gitarą, W dzień Bożego Narodzenia oraz, we współpracy z Mirosławem Drożdżowskim, publikację Solo & Duo. Jej podręczniki: Gitara pierwsza klasa oraz Gitara ekstra klasa na stałe weszły do kanonu literatury dydaktycznej w Polsce, zdobywając jednocześnie coraz większe uznanie poza granicami. Tatiana Stachak jest też współautorką serii podręczników do kształcenia słuchu i rytmiki Nasza muzyka (vol. 1-6) oraz Nowego solfeżu przygotowanych wspólnie z Iloną Tomera-Chmiel oraz Lidią Florek. Obecnie aktywnie zaangażowana jest w działalność dydaktyczną; prowadzi wykłady i warsztaty w szkołach muzycznych, na festiwalach i kursach gitarowych, popularyzując swoją metodę nauczania.

www.tatianastachak.pl

Andrzej Olewiński

gitarzysta klasyczny, akustyczny, elektryczny. Wszechstronny muzyk udzielający się zarówno na gruncie muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Swą muzyczną edukacje rozpoczął w wieku 13 lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Józefa Elsnera oraz Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Jego nauczycielami byli Marcin Siatkowski oraz Ryszard Bałauszko.

Jako muzyk sesyjny współpracował z wieloma wybitnymi artystami: m.in. Kasią Kowalską, Muńkiem Staszczykiem, Renatą Przemyk, Mietkiem Szcześniakiem, Michałem Bajorem, Katarzyną Skrzynecką, Mirosławem Czyżykiewiczem, Magdą Umer, a także kompozytorem Bartoszem Chajdeckim. Spotkanie z tym ostatnim zaowocowało nagraniem ścieżki dźwiękowej do serialu „Czas Honoru” , a także do filmów „Powstanie Warszawskie”, „Jestem Mordercą”, „Najlepszy” oraz „Bogowie”.

Andrzej Olewiński od lat związany jest z warszawską sceną teatralną, współpracując m.in. z: Januszem Głowackim, Januszem Stokłosą, Marianem Opanią, Borysem Szycem, Wojciechem Malajkatem, Arturem Barcisiem, Krzysztofem Tyńcem oraz Oleną Leonenko.

Zdobywca kilkunastu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych. Najważniejszymi z nich są: Tytuł Międzynarodowego Talentu Gitarowego na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Aalborg (Dania), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie gitarowym im. Edmunda Jurkowskiego w Tychach, Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Łodzi, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Joaquina Rodrigo w Bojano, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Celdonio Romero w Maladze (Hiszpania), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Mauro Giulianiego w Bari (Włochy).

Iwona Grabowska

Gitarzystka i pedagog. W 2001 r. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w zakresie wychowania muzycznego. W 2005 roku zdobyła tytuł zawodowy licencjata w zakresie gry na gitarze w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary Marka Nosala i Dariusza Kupińskiego (2015).

Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Namysłowskiego w Szczebrzeszynie i w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Biłgoraju. Jej uczniowie wielokrotnie zdobywali najwyższe laury w ogólnopolskich przesłuchaniach i konkursach gitarowych zarówno w kategorii solistów, jak i zespołów kameralnych. Została wyróżniona za osiągnięcia pedagogiczne i uhonorowana dwukrotnie Nagrodą Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (2007, 2013) oraz nagrodą Burmistrza Miasta Biłgoraj za wyróżniającą się aktywność na rzecz rozwoju biłgorajskiej kultury (2014).

Od 2004 roku jest organizatorem konkursu gitarowego w Szczebrzeszynie oraz regionalnych warsztatów gitarowych (2016). Zapraszana do prowadzenia zajęć orkiestry gitarowej podczas kursów gitarowych (Biała Podlaska). Współpracuje z czasopismem gitarzystów „Sześć Strun Świata”, dla którego pisze relacje z imprez gitarowych odbywających się w regionie lubelskim.

Podczas XI MWG poprowadzi orkiestrę gitarową.

Aleksander Wilgos

koncertuje solo — na gitarze klasycznej i romantycznej oraz w kilku zespołach kameralnych. Stale współpracuje ze skrzypkiem Michałem Buczkowskim oraz z gitarzystami: Andrzejem Olewińskim i Leszkiem Potasińskim. Ważnym momentem jego edukacji muzycznej były studia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (2008-2010) u prof. Carlo Marchione, który stale inspirował do tworzenia własnych transkrypcji. Od tego czasu Aleksander przełożył wiele utworów fortepianowych, klawesynowych czy skrzypcowych na gitarę, a kilkanaście transkrypcji stało się podstawą jego pracy doktorskiej.

Jego nauczycielami byli: Mirosław Rogalski (Szkoła Muzyczna im. T. Bairda w Grodzisku Maz.), Krzysztof Celiński (Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Warszawie) oraz Ryszard Bałauszko (Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie).

Aleksander Wilgos jest laureatem wielu nagród w konkursach gitarowych, m.in.: I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sinai (Rumunia, 2008) czy I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Cz. Droździewicza w Krynicy-Zdrój (2006). Otrzymał też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium „Młoda Polska”.