festiwal
terra artis
międzynarodowe warsztaty gitarowe

Warsztaty gitarowe

Paweł Kwaśny

W 2005 roku ukończył z najwyższym wynikiem studia w Instytucie Muzycznym w Otto-von-Guericke-Universität w Magdeburgu (Niemcy). W 2006 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2011 roku uzyskał stopień doktora na tej samej uczelni. W 2013 roku ukończył studia podyplomowe zakończone egzaminem koncertowym w Martin-Luther-Universität w Halle (Niemcy).

Laureat licznych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich artystów, jak: Pepe Romero, Eduardo Catemario, Abel Carlevaro, Marco Tamayo, Roland Dyens, Fabio Zanon, Tilman Hoppstock, Thomas Müller-Pering, Pawel Steidl. Stypendysta międzynarodowego stowarzyszenia GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel- und Osteuropa).

Jako solista współpracował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Stadtskapelle Halle. Jako kameralista występował z pianistą Waldemarem Malickim, akordeonistą Wiesławem Prządką, skrzypkiem Piotrem Kwaśnym, z zespołami The Hilliard Ensemble, Tango Bridge oraz z orkiestrą Capella Cracoviensis. Miał okazję współpracować także z takimi dyrygentami, jak Łukasz Borowicz, Heribert Beissel, Wojciech Rodek, Marc Minkowski, Wojciech Michniewski, Maciej Tworek i Kai Bumann. Obecnie współpracuje z akordeonistą Bartoszem Kołsutem.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę gitary w Zespole Szkół Muzycznych im Oskara Kolberga w Radomiu.

https://pawelkwasnyguitar.com

Petr Saidl

Studiował w Konserwatorium w Pardubicach u S. Juřica oraz w Hochschule Franz Liszt w Weimarze u prof. Rolanda Zimmera, prof. Jürgena Rosta i prof. Moniki Rost. G. Crosskey’a, J. Duarte, H. Käppela, C. Cotsiolisa, W. Lendle’a i in. Jest laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych. Od 1993 roku wykłada w Konserwatorium w Pardubicach, od 2007 roku jest kierownikiem katedry gitary w tej uczelni. Od 2016 roku wykłada również w Academy of Performing Arts w Pradze. Jego uczniowie są laureatami prestiżowych konkursów krajowych i międzynarodowych (208 nagród, wśród nich 78 pierwszych nagród).

Współpracuje z wydawnictwami muzycznymi, jest regularnie zapraszany do objęcia przewodnictwa w jury różnych konkursów gitarowych, wykłada na festiwalowych kursach gitarowych, w konserwatoriach i na uczelniach muzycznych. W 2010 roku stał się częścią rodziny D’Addario. Koncertuje w całej Europie, zarówno jako solista, jak członek zespołów kameralnych, często z altowiolistą Milanem Řehákiem, skrzypkiem Bohuslavem Matouškiem lub z międzynarodowym kwartetem gitarowym „Guitar4mation”.

Dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych dla ORF, ARD, BR1, Telewizji Czeskiej i Czeskiego Radia. Wydał dwie solowe płyty CD, następnie jedną płytę z altowiolistą Milanem Řehákiem i trzy z „Guitar4mation”. Jest dyrektorem projektu „Guitar Kutná Hora”, który organizuje Międzynarodowe Biennale Gitary w Kutnej Horze, festiwal „Guitar Night” oraz przyznaje nagrodę „Młody gitarzysta roku”.

 

Michał Nagy

gitarzysta, koncertuje jako solista i kameralista. Występował na licznych festiwalach muzycznych (m.in. Warszawska Jesień, Carintischer Sommer, Allegro Vivo, Kwartesencja, Śląska Jesień Gitarowa, Nuevo Mundo, Festiwal Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławski Festiwal Gitarowy).

Współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Wrocławską Orkiestra Kameralną Vratislavia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Występował również z towarzyszeniem Kameralistów Filharmonii Narodowej, kwartetu smyczkowego Royal String Quartet i zespołu Wiener Instrumentalsolisten oraz jako członek zespołów New Tango Bridge i New Art Ensemble. Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu.

Michał Nagy występuje również w duecie z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkami Robertem Kabarą i Pawłem Wajrakiem, oboistą Arkadiuszem Krupą i bandoneonistą Klaudiuszem Baranem, z którym wykonuje utwory z kręgu argentyńskiego „tango nuevo”. Dokonał również solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest także autorem wielu aranżacji na gitarę solo i z zespołami kameralnymi. Współpracuje jako edytor z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zajmuje się także muzyką teatralną, we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nagrywał m.in. dla firm: Sony Music (nagroda Fryderyk 2002 za płytę „Piazzolla Tango” w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna), Dux (nominacja do Fryderyka 2000 za płytę „Micropiezas” w duecie z M. Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Gramola Vienna (pulse.sound.joy.heart., Sonada de Alma – Guitar 4mation).

Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi 2010” za wybitne działania na rzecz promocji i upowszechniania kultury. Został także uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Od 1997 roku jest pedagogiem na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym letnich warsztatów gitarowych w Lanckoronie niedaleko Krakowa.

www.guitar4mation.com

Marek Nosal

muzyk, gitarzysta, pedagog.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki (dyplom z wyróżnieniem w 1993). W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów gitarowych: w Zamościu (1988), Warszawie (1989), Krakowie (1990) i Tychach (1990). Zdobył również II nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną za utwór Recytatyw i Aria (2001).

Jako solista i kameralista oraz w koncertach z orkiestrą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Grecja). Koncertował m.in. z orkiestrami Filharmonii: Śląskiej, Lubelskiej, Częstochowskiej, Olsztyńskiej, NOSPR, orkiestrami kameralnymi: Aukso, Śląską, Camerata Impuls, Archetti oraz z Kwartetem Śląskim. Dokonał prawykonań utworów polskich kompozytorów (w tym trzech koncertów na gitarę i orkiestrę: Edwarda Bogusławskiego, Aleksandra Lasonia i Aleksandra Nowaka) oraz nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. J.S.Bach, A.Piazzolla, polska muzyka współczesna). Jest autorem publikacji „Twórczość kompozytorów polskich na gitarę solo po 1945 roku. Zagadnienia artystyczno – wykonawcze na wybranych przykładach”.

Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach. Jego uczniowie i studenci wielokrotnie zdobywali laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Często wyróżniany za osiągnięcia pedagogiczne, zapraszany do uczestnictwa w pracach jury konkursów gitarowych oraz do prowadzenia warsztatów i lekcji mistrzowskich. Został uhonorowany m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

www.nosal.jawnet.pl

Michał Pindakiewicz

gitarzysta klasyczny o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował m. in. z Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim w Warszawie, koncertował na wielu scenach w Polsce oraz m. in. w Niemczech, Hiszpanii i Meksyku. Występował z różnymi zespołami oraz muzykami klasycznymi, jazzowymi i folkowymi.

Martin Schwarz

gitarzysta, aranżer, kompozytor i pedagog.
Studiował w wiedeńskiej Musikhochschule u prof. Waltera Würdingera i Luciano Continiego. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in. Hubert Käppel, Alvaro Pierri und Oscar Ghiglia i David Russell, którego uważa za swego najważniejszego nauczyciela. Koncertował w wielu krajach Europy jako solista i kameralista – jest współzałożycielem kwartetu „Guitar4mation”, dla którego zaaranżował większość utworów wykonywanych przez zespół. Z kwartetem tym nagrał szereg płyt, m.in. „From a Hidden Street“ (Polskie Nagrania Edition), „Pulse.Sound.Joy.Heart.“, „Sonada del Alma”,”Trans4mation” (Gramola, Wien). Jest cenionym pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem. Od 2012 roku prowadzi zespół gitarowy Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. W 2015 został profesorem gitary na Uniwersytecie Muzycznym im. Antona Brucknera w Linzu (Górna Austria). Podczas Warsztatów poprowadzi lekcje indywidualne i zajęcia orkiestry gitarowej.

 

Marcin Siatkowski

Gitarzysta i pedagog. Ukończył klasę gitary w PSM II st. im. J.Elsnera w Warszawie, a następnie studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina. Jego nauczycielami byli: Janusza Raczyński, Marcin Zalewski i Ryszard Bałauszko. Swą edukację muzyczną uzupełniał biorąc udział w kursach prowadzonych przez takich mistrzów gitary jak: Abel Carlevaro, Roberto Aussel czy David Russell.

Marcin Siatkowski jest laureatem czołowych nagród na wielu konkursach gitarowych zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Moneglii i Bari we Włoszech. W roku 1994 został – jako pierwszy Polak w historii tego konkursu – laureatem I Nagrody na konkursie w Tychach w ramach festiwalu ,,Śląska Jesień Gitarowa’’. W czasie studiów otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Wystąpił z recitalami na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Koncertuje jako solista, kameralista a także z towarzyszeniem orkiestry. Wraz z gitarzystą Michałem Nagy nagrał płytę „Micropiezas”, która została nominowana do nagrody „Fryderyka 2000”.

Obecnie prowadzi klasę gitary w ZPSM nr1 w Warszawie przy ul. Miodowej, a jego uczniowie zdobywają laury na licznych konkursach gitarowych.

Tatiana Stachak

gitarzystka, kompozytorka, pedagog. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in.: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Koninie (Polska, 1990), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym we Frosinone (Włochy, 1991) II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ingenio (Hiszpania, 1995). W latach 1998 – 2005, na łamach czasopisma muzycznego Świat Gitary, publikowała artykuły poświęcone literaturze gitarowej oraz metodyce nauczania.

Już w czasie studiów na Akademii Muzycznej zainteresowała się edukacją najmłodszych. Doświadczenia w pracy z dziećmi zaowocowały wydaniem wielu publikacji dydaktycznych dla początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów. W Wydawnictwie Euterpe opublikowała serię duetów Uczeń i Nauczyciel (vol. 1-3), kolekcję miniatur Zaproszenie do walca, dwa zbiory kolęd w opracowaniu na gitarę: Pierwsza gwiazdka z gitarą, W dzień Bożego Narodzenia oraz, we współpracy z Mirosławem Drożdżowskim, publikację Solo & Duo. Jej podręczniki: Gitara pierwsza klasa oraz Gitara ekstra klasa na stałe weszły do kanonu literatury dydaktycznej w Polsce, zdobywając jednocześnie coraz większe uznanie poza granicami. Tatiana Stachak jest też współautorką serii podręczników do kształcenia słuchu i rytmiki Nasza muzyka (vol. 1-6) oraz Nowego solfeżu przygotowanych wspólnie z Iloną Tomera-Chmiel oraz Lidią Florek. Obecnie aktywnie zaangażowana jest w działalność dydaktyczną; prowadzi wykłady i warsztaty w szkołach muzycznych, na festiwalach i kursach gitarowych, popularyzując swoją metodę nauczania.

www.tatianastachak.pl

 

Regulamin uczestnictwa w warsztatach